Dodaj
swoje zlecenie
Za darmo
bez zobowiązań
Jak to działa?
  • Piszesz co jest do zrobienia
  • Otrzymujesz oferty
  • Wybierasz najlepszą
[rozwiń] Dodaj zlecenie »
Proszę czekać...
Oświadczam, że znam i akceptuję Regulamin Favore.pl i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu korzystania z Serwisu favore.pl oraz dla wypełnienia prawnie usprawiedliwionych celów realizowanych przez Favore.pl Sp. z o.o. albo odbiorców danych zgodnie z Polityką Prywatności. Administratorem danych osobowych jest Favore.pl Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Grochowska 341 lok. 32.
Twoje dane osobowe będą przetwarzane w szczególności w celu wykonania Umowy zawartej z Tobą na podstawie Regulaminu, w tym do umożliwienia świadczenia usługi drogą elektroniczną oraz pełnego korzystania z serwisu favore.pl, w tym dodawania i publikowania zapytań/zleceń do Dostawców interesujących Cię usług i produktów oraz kontaktowania Cię z nimi. Gwarantujemy spełnienie wszystkich Twoich praw wynikających z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia Twoich danych, ograniczenia ich przetwarzania, prawo do ich przenoszenia, niepodlegania zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu, a także prawo wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych. [zwiń]

Budowa zgodnie z wymogami

Otrzymuj aktualne zlecenia od klientów na e-mail

By w ogóle zacząć dyskusję na temat samowoli budowlanej powinno się poznać jej definicję. Nie istnieje jednak właściwe wyjaśnienie tego terminu, a w żadnym z kodeksów ustawodawca nie definiuje samowoli budowlanej. W praktyce, „samowola budowlana” jest zwyczajnie nie stosowanie się do postawionych w prawie budowlanym wymogów. Aby dopuścić do samowoli, nie musimy wcale zakańczać budowy domu. Wystarczy, że przystąpiliśmy już do wykonywania prac budowlanych bez wykonania właściwego zgłoszenia.

Nim jednak złożymy wniosek o pozwolenie na budowę, musimy sprawdzić status działki. Jeżeli obszar objęty jest planem zagospodarowania przestrzennego, będziemy potrzebowali także decyzji o warunkach zabudowy. Może się zdarzyć, że spowodowaliśmy już samowolę budowlaną. Najgorszą formą kary za postawienie takiego budynku jest jego rozebranie, którą przewiduje polskie Prawo budowlane, gdyż w sytuacji, w której inwestor buduje bez obowiązkowego pozwolenia, inspektor nadzoru budowlanego nakazuje likwidację obiektu. Nie zawsze jednak prawo to jest bezwzględnie egzekwowane. W 2013 roku Główny Urząd Nadzoru budowlanego wydał 2539 nakazów rozbiórki. Faktycznie wykonano jedynie 1702 z nich.

Istnieje co prawda możliwość zalegalizowania samowoli budowlanej, jednak jedynie w sytuacji, jeżeli budowa nie łamie przepisów o zagospodarowaniu i planowaniu przestrzennym, ze szczególnym uwzględnieniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Ponadto, musi ona być zgodna z ustaleniami decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania obszaru oraz nie może przekraczać prawa przez brak możliwości dostosowywania budynku do stanu zgodnego z przepisami. Co więcej, nim samowola budowlana zostanie zalegalizowana, należy wpłacić pewną określoną sumę opłaty legalizacyjnej w wysokości aż połowy wartości nielegalnie wykonanego zabudowania, co w przypadku ogrodzenia stanowi zazwyczaj ok. 5 tys. złotych, garażu ok. 25 tys. złotych, domu jednorodzinnego ok. 50 tys. zł, a w przypadku obiektów handlowych – nawet do 200 tys. złotych.

Jak widać, koszty umyślnego dopuszczenia się samowoli budowlanej lub przypadkowego niedopilnowania formalności mogą być zatrważająco wysokie. Warto zatem sprawdzić, czy przed rozpoczęciem budowy załatwiliśmy najważniejsze kwestie urzędowe – tak, jak należy.