Dodaj
swoje zlecenie
Za darmo
bez zobowiązań
Jak to działa?
  • Piszesz co jest do zrobienia
  • Otrzymujesz oferty
  • Wybierasz najlepszą
[rozwiń] Dodaj zlecenie »
Proszę czekać...
Oświadczam, że znam i akceptuję Regulamin Favore.pl i wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu korzystania z Serwisu favore.pl oraz dla wypełnienia prawnie usprawiedliwionych celów realizowanych przez Favore.pl Sp. z o.o. albo odbiorców danych zgodnie z Polityką Prywatności. Administratorem danych osobowych jest Favore.pl Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Grochowska 341 lok. 32.
Twoje dane osobowe będą przetwarzane w szczególności w celu wykonania Umowy zawartej z Tobą na podstawie Regulaminu, w tym do umożliwienia świadczenia usługi drogą elektroniczną oraz pełnego korzystania z serwisu favore.pl, w tym dodawania i publikowania zapytań/zleceń do Dostawców interesujących Cię usług i produktów oraz kontaktowania Cię z nimi. Gwarantujemy spełnienie wszystkich Twoich praw wynikających z ogólnego rozporządzenia o ochronie danych, tj. prawo dostępu, sprostowania oraz usunięcia Twoich danych, ograniczenia ich przetwarzania, prawo do ich przenoszenia, niepodlegania zautomatyzowanemu podejmowaniu decyzji, w tym profilowaniu, a także prawo wyrażenia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych. [zwiń]

Wysokościowce to przyszłość budownictwa

Otrzymuj aktualne zlecenia od klientów na e-mail

Od najstarszych czasów ludzie starają się z przeróżnych powodów wznosić wysokie budowle. Starożytne zigguraty i piramidy, średniowieczne kościoły są tego najlepszym przykładami. Wszystkie te konstrukcje powstawały niezwykle długo. Teraz, dzięki zaawansowanym technologiom i sprzętowi - budowy imponujących, wysokich budynków, trwają dużo krócej. Drapacze chmur od dawna stanowią symbol bogactwa i prestiżu, a teraz moda na ich budowanie dotarła też do Polski.

Rywalizacja o to, kto wybuduje najwyższy budynek współczesnych czasów zaczęła się w końcu XIX w. w największych miastach USA. Potem moda dotarła również do krajów azjatyckich - obecnych liderów, jeśli chodzi o wieżowce, czy Ameryki Płd. Mimo ostatniego kryzysu i spadku tempa inwestycji, na świecie buduje się coraz więcej wysokościowców. Są one symbolem nowoczesności, ale w niektórych krajach z wielomilionowymi aglomeracjami, powstają ze względu na brak niezabudowanej przestrzeni, która jest poza tym bardzo kosztowna. Obecnie, budowniczowie nie widzą już nawet problemu w wyburzaniu i budowaniu nowych, wyższych wysokościowców, mimo sąsiadowania z inną zabudową, a ponadto potrafią tworzyć tego typu konstrukcje nawet na terenach aktywnych sejsmicznie.

W Europie buduje się zdecydowanie łatwiej, niż w Azji, ze względu na mniej gęstą zabudowę. Przed konstruktorami pojawia się tu jednak inne wyzwanie - wymagające kreatywności. Wieżowiec w kształcie prostopadłościanu jest mało atrakcyjny, a wręcz banalny, więc budowniczowie decydują się na inne figury. Co więcej, współczesne drapacze chmur muszą być energooszczędne i przyjazne lokatorom i użytkującym. Muszą estetycznie współgrać z otoczeniem i nie wpływać negatywnie na sąsiadującą zabudowę.

W Polsce, wysokie budynki budzą zróżnicowane emocje. Na przykład najwyższy w kraju - Pałac Kultury, który pośród młodych nie budzi już skojarzeń z komuną, ale wg starszego pokolenia - powinien zostać zdemontowany. Prawdą jest, że Pałac zdominował centrum stolicy i jest jej najczęściej rozpoznawalnym budynkiem. Być może, jedna z aktualnych inwestycji będzie jednak w stanie trochę przygasić jego „blask“. Burzenie Pałacu nie jest dobre z ekonomicznego punktu widzenia, zatem jedynym rozwiązaniem byłoby zrealizować w jego otoczeniu projekt na tyle atrakcyjny, aby wpłynął on na wizerunek Warszawy. Czy tak się stanie, na pewno przekonamy się w najbliższej przyszłości, ponieważ branża architektoniczna w kwestii drapaczy chmur cały czas się rozwija.